Írta: Masszi Márk
Az évszázad mérkőzése! A döntő időpontját még nem tűzték ki, a jegyek mégis mind elfogytak.
Kell nekem grafikus? Kell nekem animátor?
A képi ábrázolás által biztosított gyors információ átadás hatásai beláthatatlanok. Átalakították a különböző grafikai és animációs programok felhasználóinak körét, egy jól irányzott pörgőrúgással új pályára állították a szakmabelieket, és a szakmabeliek megítélését is. Mondom, mire gondolok:
Vizuális mindenest keresünk versenyképes fizetésért!
Manapság a legtöbb cég nem grafikust vagy szövegírót keres. Nem keresnek fotóst, marketingest, de programozót sem. Keresnek viszont olyan szakembereket, akik lehetőség szerint a fent említett szakmákhoz mind értenek.
Ez bizonyos szempontból érthető. Olyanokkal akarunk dolgozni, akik kitalálják a koncepciót, majd elkészítik azt, szlogent írnak hozzá, posztolják és figyelik a visszajelzéseket, amelyeket felhasználnak a következő körben, tehát a marketing stratégiát is gondozzák.
Nem véletlen az, hogy a design studióknak áll mostanság a zászló. Miért csináltatnék egy arculatot, amelyet aztán tovább viszek egy szövegíróhoz, ahonnan elbattyogok egy webdesignerhez, majd keresek egy programozót, miközben egyeztetek egy fotóssal, egy marketingessel és persze egy nyomdával, ha az is kell. Eközben, mivel nem látom át a folyamatokat, a felmerülő kérdésekkel visszatérek a korábbi checkpointokra, és így tovább, és így tovább…
Nem egy produktív módszer, egyszerűbb és nagy valószínűséggel eredményesebb keresni egy csapatot, akik az első lépéstől az utolsóig elkísérnek. Pénzügyi szempontból pedig még nyerőbb, ha ez a csapat mindössze egyetlen ember. Elvégre a tény, hogy valaki ügyesen rajzol, önmagában már nem sokat ér a piacon.
Hogyan válasszak kreatív mindenest?
Nehéz ügy. A designer studióknak rendszerint professzionális a megjelenése (ronda webes felülettel rendelkező cég, elegáns webdesign-t árul… Van, aki ezt beveszi?). Mindemellett pedig természetesen annyira ügyfél orientáltak, hogy az néha még őket magukat is meglepi. Tisztában vannak a legújabb trendekkel, de eközben az egyediséget tartják szem előtt. Mind ismerjük a paneleket, amelyekből egy ilyen ügyfélcsalogató szöveg felépül.
Manapság, akár csak a logókat, akár a teljes arculatot nézzük, a minimalista, egyszerű és letisztult design az, amit mindenki keres. És ez az a pont, ahol a legtöbb esetben megtörik a kommunikáció a szakmabeliek és a megrendelők között.
A megrendelő gyakran csak a végeredményt nézi, az alkotó viszont a megtett utat. Egy egyszerű, letisztult logó esetében soha nem a konkrét elkészítés az, amit kifizetünk.
Gondoljunk a Nike pipájára, az Adidas három csíkjára vagy a McDonalds M betűjére… Létrehozni ezeket a formákat nem egy nagy kaland. De kitalálni őket úgy, hogy azok lendületükben, vonalvezetésükben, tehát lényegüket tekintve hordozzák az adott cég filozófiáját, az már embert próbáló feladat.
Gondolj bele: ha álmodból felkeltenek és csak a távolban, csipás tekintettel nézed ezeket a formákat, akkor is azonnal összekapcsolod őket a termékkel, a céggel. Ez lenne a lényeg. Minél egyszerűbb egy logó, annál gyorsabban és könnyebben ismerjük fel. Arról nem is beszélve, hogy a digitális korban ezeknek a formáknak a lehető legkisebben is működniük kell.
Ezt még én is le tudnám rajzolni! (Kérlek ne tedd…)
Az egyszerűség, melynek ma hatalmas divatja van, nem garancia a minőségre. Ráadásul pont a minimalista felfogás okán gyakran érezhetjük, hogy egyik logó vagy arculat olyan, mint a másik. Ez egyrészt a trendek miatt van így, másrészt természetesen a tömegtermelés miatt, nem utolsó sorban pedig a technika fejlődése miatt – gondoljunk csak a logó készítő programokra.
Ha az a célunk, hogy letisztult és működő arculatunk legyen, akkor arra jutunk, hogy az esélyek némiképpen beszűkülnek, függetlenül a lehetőségek hatalmas tárházától. Bár a programismeret fontos, legyünk őszinték, ha valakinek van otthon internete, és az internet mellé van türelme, akkor különösebb segítség nélkül meg tudja tanulni a munkához szükséges programok alapjait, melyekkel már képes lesz egy saját maga által rajzolt színes négyzettel mint logóval házalni.
Ezen a ponton szúrnám be azokat az ifjakat, akik ezekbe a technológiákba születtek bele. Számukra egy videó elkészítése, egy kép retusálása, de akár valamilyen rajz program használata nem nagy ügy. Kis túlzással (semekkora túlzással) egy mobilon a családi autó hátsó ülésén összedobják azt, amin a másik két napja izzad az asztali gép előtt.
Azt hihetnénk, hogy ez baj. A technológia térhódítása a kreatív világban felháborító! Manapság már bárki lehet vizuális szakember! És akkor még szót sem ejtettünk arról, hogy mesterséges intelligenciák írnak forgatókönyveket filmekhez!
De valójában ez nem baj. Sőt, nagyszerű szelektor a jövőre nézve. Hogy meddig marad trendi az egyszerű, azt lehetetlen megjósolni, a divat már csak ilyen.
De ahhoz, hogy divattól függetlenül, időtálló és működő vizuális megjelenése legyen egy cégnek, nem elég a programismeret.
Sőt, mivel a programok napról napra többet tudnak – és ezt a többet egyre egyszerűbb felhasználói felületeken igyekeznek tálalni -, valójában az a kérdés, hogy amit kitaláltál, meg tudod-e valósítani, még soha nem volt ennyire lényegtelen vagy értelmetlen.
Viszont mivel elkészíteni bárki el tudja, ezért újra felértékelődik a kérdés, hogy mégis mit. És ez az a pont, ahol a kreatív mindenes (aki ne feledjük, egyszerre fotós, marketinges, programozó és – ha azt akarja, hogy megbecsüljék – még jó kávét is főz!) értéke az egekbe szökik. Hiszen ő vizuális ingerekké formálja cégünk legfőbb jellemzőit, majd ezt az ingerhalmot addig az utolsó pontig redukálja, ahol még nem veszít a jelentéséből. Képes rá, hogy kiemeljen minket a logók, logotípiák, emblémák és kabalák átláthatatlan és egybeolvadó forgatagából.
Önmagában egy logó vagy egy arculat nem garancia a sikerre. Lehetetlen elvárni, hogy az üzenetünk képi ábrázolása önmagában eredményt hozzon, függetlenül attól, hogy mennyire ötletesen van kialakítva. De az vitathatatlan, hogy nagyobb eséllyel indulunk akkor, ha olyat választunk, aki érti is azt, amit csinál, és a miértek mellett a hogyanokra is tudja a választ, mintha olyanokat bízunk meg (nyilván spórolási céllal), akik tudják ugyan, hogy melyik gombokat kell megnyomni, de arra nem igazán tudják a választ, hogy miért azokat nyomták meg.