Ha a kifejezés nem is ismerős, biztos vagyok benne, hogy láttál már ilyen videót. A whiteboard animáció során egy rajzoló kéz vezet minket végig egy sztorin. Felgyorsítva követhetjük az ábrák és feliratok elkészültét, átalakulását és eltűnését, narráció kíséretében. A whiteboard animáció igazán népszerű – de biztos, hogy ez a megfelelő technika a Te animációs videódhoz?

Becsengettek!

A whiteboard animációt előszeretettel alkalmazzák magyarázó videóként. Teli van vele a Youtube, de szembe jöhet televíziós reklámok formájában is.

Az egész olyan, mint egy prezentáció, ahol a tartalmi egységek nem egyszerre, hanem a megrajzolás és elmondás folyamatában kerülnek bemutatásra.

Éppen ezért igazán alkalmas…

  • …oktatóvideónak. Az iskolában megszoktuk, hogy szóbeli magyarázat közben tanárunk rajzol, nyilaz, kulcsszavakat ír a táblára. Egy whiteboard animáción ugyanez történik – sokszor jóval kreatívabb, szórakoztató módon.
  • …sok-sok információ átadására. Ha ragaszkodsz a részletekhez, így feldobhatsz egy hosszú videót is.
  • …valamint világos, kreatív üzenetek közvetítésére. A technika didaktikusságából előnyt kovácsolhatunk akkor is, ha üzenetünk rövid – ha ügyesek vagyunk, így ütőssé tehetjük.

Hol rontjuk el?

Ez egy viszonylag gyors és olcsó műfaj. Éppen ezért könnyű csapdába esni. Ha elkészítője nem szán rá elég időt és energiát, az animáció gyakran rossz minőségű vagy hiányos lesz.

Előfordul, hogy kihagyjuk vagy megváltoztatjuk e technika alapvető alkotóelemeit:

  • a rajzoló kezet,
  • a fehér hátteret,
  • az összefüggő rajzokat
  • vagy a sajátos stílust.

Whiteboard animációt Te magad is készíthetsz, mindenféle előképzettség nélkül, akár egyetlen nap alatt! Hobbiként nagyon izgalmas. De mivel tömegével gyártják őket, fenntartással érdemes e technikát reklámfilmek vagy magyarázó videók készítéséhez felhasználni. Nehezen ismerjük fel a rossz minőséget. Vagy egyszerűen csak mindenki unja már…

Miben több a 2D animáció?

  1. Életszerű. Az interakciók nemcsak szövegbuborékokban jelenhetnek meg.
  2. Annyi karaktert használsz, amennyit csak akarsz, és kedvedre formálhatod őket!
  3. A hátterek gazdagabbá teszik a jeleneteket. Szerethető környezetbe helyezheted szerethető karaktereid.

A kérdés csak az: Gazdag, életszerű interakciókkal teli videót akarsz – mint amilyet az Animáció.net készít Neked –, vagy letisztult, egyszerű prezentációt, animációval kombinálva?